PRELEKCJE

 

Dokąd zmierzasz Frontendzie?

Dzisiaj niemalże każdy z nas zna pojęcie Frontendu. Otóż za Frontend uznajemy to co się dzieję w przeglądarce - to tak w telegraficznym skrócie. Ale co to znaczy dokładniej? Jaka jest historia Frontendu? A przede wszystkim dokąd zmierza i czego możemy się spodziewać?

W ostatnim czasie widzimy znaczne ożywienie w zakresie rozwoju Frontendu, standardów z nim związanych, przeglądarek a wraz z nimi silników javascriptowych. 

Bój o nową lepszą sieć wciąż trwa, pojawia się wiele nowych konceptów, propozycji, rozwiązań. Nie wszystko jest ze sobą kompatybilne, nie wszystko jest dostępne we wszystkich przeglądarkach. Nie wszystko przetrwa próbę czasu. 

Zapraszam by poznać mój subiektywny punkt widzenia na historię, stan obecny i przyszłość Frontendu i fachu tworzenia stron internetowych.

Jak architekt oprogramowania może spowodować katastrofę w ruchu lądowym

Świat IT pędzi przed siebie bez opamiętania. Popyt na programistów jest znacznie większy niż podaż. Powoduje to konieczność pójścia na ustępstwa. Czasami jednak te ustępstwa mogą być tragiczne w skutkach. Czy zastanawialiście się jak niewiele w obecnym czasie potrzeba by móc sprowadzić katastrofę w ruchu lądowym? Czy wasza wiara w to, że inni programiści są bardzo dobrymi specjalistami jest poprawna? A co by się stało gdyby architekt oprogramowania odpowiedzialny za kawałek systemu popełnił błąd? Jak wiele potrzeba by ten błąd pociągnął za sobą lawinę i doprowadził do katastrofy? Zapraszam się na podróż po hipotetycznym zdarzeniu, które wcale nie jest tak nierealne jak nam się wydaje.